Corsair Hydro X XC9 RGB (2066/TR4)
₹6,120.34
Description
Category CPU Water Block
RGB TypeARGB
CPU Socket CompatibilityLGA 2066/TR4
Product MaterialNickel-Plated Copper
Operating Temparature60 Degree
Features
UNCOMPROMISING CPU COOLING
The XC9’s nickel-plated copper cold plate and more than 70 high-efficiency micro-cooling fins efficiently draw heat away from your CPU, lowering temperatures and allowing for the highest possible overclock.
VIVID INTEGRATED RGB LIGHTING
16 Individually addressable RGB LEDs deliver 360° of stunning customizable RGB lighting when combined with a CORSAIR iCUE RGB lighting controller
BUILT BETTER
Premium sandblasted aluminum trim and a transparent flow chamber match any high-end system build and show off your coolant in all its glory.
Intelligent Control. Unlimited Possibilities.
Combine with aCORSAIR iCUE RGB lighting controller and powerful CORSAIR iCUE software to allow you to customize and instantly sync RGB lighting across all your CORSAIR RGB products including water blocks, fans, keyboard, LED light strips and more.
Specifications
| Product Type | CPU Water Block |
| Operating Temperature | 60°C coolant temperature |
| Color | Silver |
| Lighting | RGB |
| Compatibility – Material |
Only mix with other copper / brass products
|
| iCUE Compatibility | CORSAIR Commander PRO / Lighting Node PRO |
| Cold Plate Fins | 70+ |
| CPU Socket Compatibility | Intel LGA 2011/2066 AMD sTR4/sTRX4 |
| Port Thread | G1/4″ BSPP |
| Thermal Paste | Pre-applied thermal paste |
| Cold Plate Material | Nickel-Plated Copper |
| Fluid Chamber Material |
Nylon
|
| Warranty |
3 Years
|
| Note | ***Features, Price and Specifications are subject to change without notice. |
Additional information
| Weight | 128 kg |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 23 × 23 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.














Reviews
There are no reviews yet.