Corsair Hydro X XG7 RGB GPU Water Block (2080 Ti Strix)
₹12,790.68
Description
Category GPU Water Block
RGB TypeARGB
GPU CompatabilityRTX 2080TI ROG STRIX
Product MaterialNickel-Plated Copper
Operating Temparature60 Degree
Features
PRECISION CNC CUT NICKEL-PLATED COPPER CONSTRUCTION
More than 50 high-density cooling fins positioned over the GPU maximize thermal transfer and surface area, for lower temperatures and maximum performance.
PREMIUM TOTAL CONVERSION DESIGN
Cools not just the GPU, but your graphics card’s memory and VRM as well, all clad in a clean and stylish aluminum casing.*
*Graphics card not included
FULL-LENGTH ALUMINUM BACKPLATE
Completely covers your graphics card’s PCB and protects sensitive components.
VIVID INTEGRATED RGB LIGHTING
16 Individually addressable RGB LEDs integrated directly into the GPU block deliver stunning customizable RGB lighting.
*Sold separately
FULLY TRANSPARENT FLOWPATH
An acrylic top plate and transparent flow path puts your coolant and RGB lighting on display.
BUILT-IN FLOW INDICATOR
See that your coolant is flowing at a glance.
PRE-APPLIED THERMAL MATERIAL AND THERMAL PADS
Pre-applied thermal material and thermal pads make installation quick and easy, with no cutting or spreading required.
Specifications
| Product Type | GPU Water Block |
| Operating Temperature | 60°C coolant temperature |
| Color | Black |
| Lighting | RGB |
| Compatibility – Material | Only mix with other copper / brass products |
| iCUE Compatibility | CORSAIR Commander PRO / Lighting Node PRO |
| Cold Plate Fins | 50+ |
| GPU Compatibility | ASUS GeForce RTX 2080 Ti ROG Strix |
| Port Thread | G1/4″ BSPP |
| Thermal Paste | Pre-applied thermal paste and pads |
| Cold Plate Material | Nickel-Plated Copper |
| Fluid Chamber Material | PMMA |
| Warranty | 3 Years |
| Note | ***Features, Price and Specifications are subject to change without notice. |
Additional information
| Weight | 152 kg |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 50 × 42 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.














Reviews
There are no reviews yet.