Corsair Hydro X XD5 RGB
₹13,403.39
Description
Category Pump/Reservoir Combo
RGB TypeARGB
Operating Temparature60 Degree
Features
The CORSAIR Hydro X Series XD5 RGB Pump/Reservoir Combo features a high-performance D5 PWM pump, integrated RGB lighting and in-loop temperature sensor to drive the world’s most demanding custom cooling systems.
CONTROLLED COOLING FROM EVERY ANGLE
A high-performance Xylem D5 PWM pump delivers a strong and balanced flow for your loop.
VIVID RGB LIGHTING
Ten top-mounted RGB LEDs light up your coolant with stunning customizable RGB lighting when combined with a CORSAIR iCUE RGB lighting controller.
YOUR COOLANT ON DISPLAY
The integrated 330ml reservoir puts your custom cooling system’s coolant front-and-center, with stunning angular design and an integrated fillport that makes filling, flushing and topping-off coolant easy.
IN-LOOP TEMPERATURE MONITORING
An included G1/4 temperature sensor provides real-time coolant temperatures from inside your cooling loop.
MULTI BRACKET MOUNTING INCLUDED
Choose to mount your XD5 directly to your case or to any available 140mm or 120mm fan mount with the included mounting bracket set.
INCLUDED 24-PIN POWER SUPPLY JUMPER BRIDGE
Allows you to start your pump without powering your main components, for easy and safe filling.
RUBBERIZED MOUNTING SYSTEM
Reduces pump vibrations and noise, so your custom cooling loop is seen, not heard.
INDIVIDUALLY SLEEVED CABLING
The XD5 RGB Pump/Reservoir’s cabling is individually sleeved in premium paracord, ensuring your custom cooled system build looks great.
Intelligent Control. Unlimited Possibilities.
Combine with a CORSAIR iCUE RGB lighting controller and powerful CORSAIR iCUE software to allow you to customize and instantly sync RGB lighting across all your CORSAIR RGB products including water blocks, fans, keyboard, LED light strips and more.
CUSTOM COOLING CONFIGURATOR
Take out all the guesswork and create the custom cooling system of your dreams. With thousands of components and millions of hardware combinations, it’s easy to pick, tweak and personalize your custom cooling system, with a detailed render of how your future loop will look.
Specifications
| Product Type | Pump / Reservoir Combo |
| Operating Temperature | 60°C coolant temperature |
| Color | Black |
| Lighting | RGB |
| Compatibility – Material | Only mix with other copper / brass products |
| iCUE Compatibility | CORSAIR Commander PRO / Lighting Node PRO |
| Voltage | 12V |
| Power draw | 30W |
| Cable Type |
4-pin Molex (AMP Mate-N-Lok) – 45cm cable length 4-pin Molex (AMP Mate-N-Lok) – 45cm cable length
|
| Connectivity |
4-pin fan header (KK254)- 45cm cable length
|
| Port Thread |
G1/4″ BSPP
|
| Fluid Chamber Material |
Nylon
|
| Pump Type |
Xylem D5 PWM
|
| Liquid Capacity |
330ml
|
| Flow Rate |
800L/h at 2.1m pressure head
|
| Speed |
4800RPM
|
| PWM |
20-100%
|
| Warranty |
3 Years
|
| Note |
***Features, Price and Specifications are subject to change without notice.
|
Additional information
| Weight | 140 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 30 × 30 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.














Reviews
There are no reviews yet.