Description
- SeriesRyzen 3
- CORES4 Cores
- THREADS8 Threads
- SocketAM4
- SPEED3.6 GHz
- SPEED (TURBO)3.9 GHz
- CACHE18 MB
- INTEGRATED GRAPHICSNone
- INCLUDED CPU COOLERYes
- UNLOCKEDYes
- TDP65W
- WARRANTY*3 Years
Amd Ryzen 3 3rd Gen CPU 3100 on AM4 Socket, 4 Cores, 8 Threads, 3.9GHz Boost Clock, 18MB Cache
Features
Zen Core Architecture
Improved energy efficiency, higher clock speeds and more cores than ever before.
AMD Ryzen™ Master Utility
The Simple and Powerful Overclocking Utility for AMD Ryzen™ processors.
AMD Ryzen™ VR-Ready Premium
For the best possible VR experiences, AMD offers select Ryzen™ VR-Ready Premium processors.
Specifications
| Number Of CPU Cores | 4 |
| Number Of CPU Threads | 8 |
| Max Boost Clock | 3.9GHz |
| Base Clock | 3.6GHz |
| Separate Graphics Card support | YES (MANDATORY) |
| PCIe Version | 4 |
| Total L2 Cache | 2MB |
| Total L3 Cache | 16MB |
| CMOS | TSMC 7nm FinFET |
| System Memory Specification | 3200MHz |
| System Memory Type | DDR4 |
| Memory Channels | 2 |
| TDP | 65W |
| Unlocked | Yes |
| In Box Cooler | Wraith Stealth |
| Socket | AM4 |
| OPN PIB | 100-100000284BOX |
| Warranty | 3 years from Manufacture |
| Note | ***Features, Price and Specifications are subject to change without notice. |
Additional information
| Weight | .500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 50 × 50 × 50 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.











Reviews
There are no reviews yet.