Amd Ryzen 5 3400G APU
SKU: RYZEN5 3400GOriginal price was: ₹18,050.85.₹11,863.56Current price is: ₹11,863.56.
Brands AMD
Product Code: YD3400C5FHBOX
Available: In stock
Description
- Series: Ryzen 5
- CORES: 4 Cores
- THREADS: 8 Threads
- Socket: AM4
- SPEED: 3.7 GHz
- SPEED (TURBO): 4.2 GHz
- CACHE: 6 MB
- INTEGRATED GRAPHICS: Radeon Vega 11
- INCLUDED CPU COOLER: Yes
- UNLOCKED: Yes
- TDP: 65W
- WARRANTY*: 3 Years
Amd Ryzen 5 2nd Gen APU 3400G on AM4 Socket, With Radeon Vega 11 Graphics, 4 Cores, 8 Threads, 4.2GHz Boost Clock, 6MB Cache
Specifications
| Number Of CPU Cores | 4 |
| Number Of CPU Threads | 8 |
| Max Boost Clock | 4.2GHz |
| Base Clock | 3.7GHz |
| Integrated Graphics | Radeon RX Vega 11 |
| Separate Graphics Card support | YES(OPTIONAL) |
| PCIe Version | 3 |
| Total L2 Cache | 2MB |
| Total L3 Cache | 4MB |
| CMOS | 12nm FinFET |
| System Memory Specification | 2933MHz |
| System Memory Type | DDR4 |
| Memory Channels | 2 |
| TDP | 65W |
| Unlocked | Yes |
| In Box Cooler | Wraith Spire |
| Socket | AM4 |
| OPN PIB | YD3400C5FHBOX |
| Warranty | 3 years from Manufacture |
| Note | ***Features, Price and Specifications are subject to change without notice. |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 13.5 × 13.5 × 13.5 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.














Reviews
There are no reviews yet.