Transcend TS128GMTE110S 128GB NVMe PCIe Gen3 x 4 80mm M.2 Solid State Drive
SKU: TS128GMTE110SOriginal price was: ₹2,491.53.₹2,363.56Current price is: ₹2,363.56.
- Transcend PCIe SSD 110S follows NVMe 1.3 and utilizes the PCIe Gen3 x4 interface resulting in compelling performance of up to 1, 800MB/s read and 1, 500MB/s write
- Transcend PCIe SSD 110S is engineered with LDPC (Low-Density Parity Check) coding, a powerful ECC algorithm, to keep data secure
- To keep your Transcend SSD running fast and error-free, Transcend SSD scope software application is available for download free of charge
- To ensure the utmost level of quality, Transcend SSDs undergo rigorous testing at all stages of production, including tests for vibration, temperature and humidity, speed, and functionality
Available: In stock
4 in stock (can be backordered)
Description
Product information
Capacity: 128GB
| Technical Details | |
| Brand | Transcend |
| Manufacturer | TRANSCEND |
| Model | 128GMTE110S |
| Model Name | Transcend NVMe PCIe SSD |
| Product Dimensions | 8 x 0.36 x 2.21 cm; 9.07 Grams |
| Item model number | TS128GMTE110S |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Flash Memory Installed Size | 128 |
| Digital Storage Capacity | 128 GB |
| Removable Storage Native Capacity | 1 GB |
| Processor Count | 1 |
| Hardware Interface | PCI Express x4 |
| Number Of Items | 1 |
| Data Transfer Rate | 800 Megabits Per Second |
| Manufacturer | TRANSCEND |
| Country of Origin | Taiwan |
Tags: NVMe, PCIex, SSD, SSD NVMe PCIex
Additional information
| Weight | .250 kg |
|---|---|
| Dimensions | 13 × 1 × 10 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.



Reviews
There are no reviews yet.