Description
- SeriesRyzen 5
- CORES6 Cores
- THREADS6 Threads
- SocketAM4
- SPEED3.6 GHz
- SPEED (TURBO)4.1 GHz
- CACHE16 MB
- INTEGRATED GRAPHICSNone
- INCLUDED CPU COOLERYes
- UNLOCKEDYes
- TDP65W
- WARRANTY*3 Years
Amd Ryzen 5 3rd Gen CPU 3500 on AM4 Socket, 6 Cores, 6 Threads, 4.1GHz Boost Clock, 16MB Cache
Specifications
| Number Of CPU Cores | 6 |
| Number Of CPU Threads | 6 |
| Max Boost Clock | 4.1GHz |
| Base Clock | 3.6GHz |
| Separate Graphics Card support | YES (MANDATORY) |
| PCIe Version | 4 |
| Total L2 Cache | 3MB |
| Total L3 Cache | 16MB |
| CMOS | TSMC 7nm FinFET |
| System Memory Specification | 3200MHz |
| System Memory Type | DDR4 |
| Memory Channels | 2 |
| TDP | 65W |
| Unlocked | Yes |
| In Box Cooler | Wraith Stealth |
| Socket | AM4 |
| OPN PIB | 100-000000050 |
| Warranty | 3 years from Manufacture |
| Note | ***Features, Price and Specifications are subject to change without notice. |
Additional information
| Weight | 180 kg |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 20 × 20 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.









Reviews
There are no reviews yet.