Corsair Hydro X XG7 RGB (2080 TI FE)
₹11,192.37
Description
Category GPU Water Block
RGB TypeARGB
GPU CompatabilityRTX 2080TI FE
Product MaterialNickel-Plated Copper
Operating Temparature60 Degree
Features
PRECISION CNC CUT NICKEL-PLATED COPPER CONSTRUCTION
More than 50 high-density cooling fins positioned over the GPU maximize thermal transfer and surface area, for lower temperatures and maximum performance.
PREMIUM TOTAL CONVERSION DESIGN
Cools not just the GPU, but your graphics card’s memory and VRM as well, all clad in a clean and stylish aluminum casing.
FULL-LENGTH ALUMINUM BACKPLATE
Completely covers your graphics card’s PCB and protects sensitive components.
VIVID INTEGRATED RGB LIGHTING
16 Individually addressable RGB LEDs integrated directly into the GPU block deliver stunning customizable RGB lighting when combined with a CORSAIR iCUE RGB lighting controller.
FULLY TRANSPARENT FLOWPATH
An acrylic top plate and transparent flow path puts your coolant and RGB lighting on display.
BUILT-IN FLOW INDICATOR
See that your coolant is flowing at a glance.
PRE-APPLIED THERMAL MATERIAL AND THERMAL PADS
Pre-applied thermal material and thermal pads make installation quick and easy, with no cutting or spreading required.
Intelligent Control. Unlimited Possibilities.
Combine with a CORSAIR iCUE RGB lighting controller* and powerful CORSAIR iCUE software to allow you to customize and instantly sync RGB lighting across all your CORSAIR RGB products including water blocks, fans, keyboard, LED light strips and more.
Specifications
| Product Type |
GPU Water Block
|
| Operating Temperature | 60°C coolant temperature |
| Color |
Black
|
| Lighting | RGB |
| Compatibility – Material |
Only mix with other copper / brass products
|
| iCUE Compatibility | CORSAIR Commander PRO / Lighting Node PRO |
| Cold Plate Fins | 50+ |
| GPU Socket Compatibility | NVIDIA GeForce RTX 2080 Ti with reference layout |
| Port Thread | G1/4″ BSPP |
| Thermal Paste |
Pre-applied thermal paste and pads
|
| Cold Plate Material | Nickel-Plated Copper |
| Fluid Chamber Material |
PMMA
|
| Warranty |
3 Years
|
| Note | ***Features, Price and Specifications are subject to change without notice. |
Additional information
| Weight | 200 kg |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 12 × 12 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.














Reviews
There are no reviews yet.